Znane osobistości Łodzi

Tutaj pragnę zaprezentować wam jakie znane osobistości mają swoją historię związaną z Łodzią. Część z nich urodziła się tam, tam tworzyła, część mieszkała w okolicy i tam uczęszczała do szkoły i sukcesy odniosła dopiero zmieniając otoczenie, aczkolwiek to właśnie to miasto było kuźnią dla wielu wybitnych polskich postaci.

Znane osobistości Łodzi

Znane osobistości Łodzi

Julian Tuwim

Oczywiście listę należy rozpocząć od Juliana Tuwima, jedenego z największych polskich poetów okresu duwdziestolecia miedzywojennego, twórcy znakomitych wierszy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Pomimo, iż większość swojego życia spędził w Warszawie to jednak tu się urodził (w 1894 r.), wychował i do końca życia Łódź uznawał za miasto ojczyste.

Tuwim zawsze powracał myślami do Łodzi i tu też powstawały jego pierwsze utwory poetyckie zawarte w wydanym już w Warszawie w 1918 r. tomiku wierszy „Czyhanie na Boga” oraz wydanym w 1920 r. „Tańczącym Sokratesie”. Dziś poeta ma swoją ulicę i oczywiście pomnik – „Ławeczkę”, na ulicy Piotrkowskiej 104. Tam też zmęczony przechodzień może obok niego usiąść i podumać nad czasem minionym, gdy poezja była jedną z głównych „rozrywek” społeczeństwa. Ponadto Tuwimowi poświęcona jest jedna ze stałych wystaw w muzeum Historii Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego.

Władysław Reymont

Poruszając temat literatury nie sposób pominąć noblistę Władysława Reymonta, który podobnie jak Tuwim na ławce, siedzi beztrosko na kufrze na ul. Piotrkowskiej. Pisarz ten, pomimo, iż w Łodzi właściwie nie mieszkał, był związany z nią bardzo mocno. Pod koniec XIX w. wieku odwiedzał Łódź zbierając materiały do Ziemi Obiecanej, jednej ze swoich najlepszych książek.

Jan Machulski

Łódź została bohaterem nie tylko książki, ale również ekranizacji powieści Reymonta wyreżyserowanej w 1975 r. przez Andrzeja Wajdę. Pałace, fabryki, ulice właściwie zagrały siebie w tym jednym najchętniej oglądanych filmów najbardziej sławnego polskiego reżysera. Zresztą sama Łódź nie pierwszy raz stanowiła świetną filmową scenografię. Tu filmy kręcił Krzysztof Kieślowski, a ostatnio David Lynch. Tożsamość filmowa, jest jedną z wielu twarzy Łodzi. Oprócz Kieślowskiego, który w Łodzi tylko studiował i wykładał, pojawiają się nazwiska innych reżyserów, takich jak Roman Polański, Krzysztof Zanussi, wspomniany Wajda, czy Juliusz Machulski.

Ze wszystkich jednak osób związanych z łódzką „filmówką” warto wspomnieć o Janie Machulskim, jej absolwencie oraz późniejszym dziekanie wydziału aktorskiego. Ten urodzony w Łodzi aktor, miał niebagatelny wpływ na współczesne miasto.

Andrzej Sapkowski

Niewątpliwie warto wspomnieć o urodzonym i tworzącym w Łodzi Andrzeju Sapkowskim (ur. 1948 r.), najbardziej poczytnym polskim pisarzu fantasty. Zdobywcy wielu czołowych nagród tego gatunku, a także Paszportu Polityki. Na bazie jego książek powstał film Wiedźmin oraz bardzo udana gra komputerowa pod tym samym tytułem. Oprócz tego, Sapkowski jest autorem licznych opowiadań, a także „trylogii husyckiej” będącą ciekawym spojrzeniem (nie pozbawionym magii) na wojny religijne toczone w XV w. na terenie Czech i Śląska.

Tę listę postaram się na bieżąco uzupełniać, ponieważ Łódź wychowała wiele więcej osób, o których tu warto wspomnieć, aczkolwiek ograniczony czas nie pozwala mi się tu rozpisywać.

(Visited 785 times, 1 visits today)